Ezek voltak a kulcsszavak az oroszlányi Közéleti Klub által szervezett és dr. Kolláth György alkotmányjogász által megtartott előadáson és fórumon, amely hétfőn (2012.11.05) Oroszlányon került megrendezésre. A művelődési ház kamaraterme zsúfolásig megtelt a téma iránt érdeklődőkkel, akik nagy megbecsüléssel és kitörő tapssal köszöntötték a méltán ismert és népszerű előadót.
Az előadás „A szabad választás, a békés hatalomváltás, a politikai váltógazdaság napjainkban” címmel került meghirdetésre, amely egy 2002-ben megjelent választójoggal foglalkozó kiadvány gondolataival kezdődött:
„Ma már természetesnek vesszük, hogy jogunk is, lehetőségünk is van választani, és ezzel befolyásolni életünket. De ez nem mindig volt így. A világos, ma érvényben lévő választási rendszerek évezredes civilizációs fejlődés eredményeként alakultak ki. Ezek megfelelő ismerete sokat segíthet abban, hogy szabad, egyenrangú és felelős polgárként a politikai életben, és végül a szavazófülkében – jól felfogott érdekünk és lelkiismeretünk szerint – nyilvánítsunk véleményt, részt véve sorsunk alakulásában.”
dr. Kolláth György előadásában hangsúlyozta, hogy a választás jog és lehetőség is egyben, és hogy a két szó nem egymás szinonimája, hanem más-más tartalommal felruházott fogalmak. Felhívta a figyelmet arra, hogy a jog látszólag biztosítottsága mellett erősen korlátozható a lehetőség, amire mind a világtörténelem, mind a napjainkban zajló hazai folyamatok mutatnak megdöbbentő megoldásokat. Meglátása szerint a ma több, mint 8 millió választópolgár rendelkezik ugyan választójoggal, de a születendő szabályozási előírások és közszájon keringő megoldások eredményeként előfordulhat, hogy ténylegesen csak, mintegy 2-3 millió ember élhet valójában ezen kivételes alkotmányos jogával. Ami lássuk be a demokratikus rend erős korlátozása lenne hazánkban.
Az előadással kapcsolatos anyagok az alábbi címen érhetőek el:
Előadás szövege itt olvasható…
Előadás kivetített bemutatója itt tekinthető meg…